reklama
kategoria: Muzyka
6 listopad 2023

O saksofonie

zdjęcie: O saksofonie / pexels/9002883
pexels/9002883
Saksofon, choć wykonany z metalowego korpusu, należy do kategorii instrumentów dętych drewnianych z uwagi na obecność drewnianego stroika oraz możliwość wydobywania dźwięków poprzez dmuchanie. Istnieje dziewięć różnych odmian saksofonu, które różnią się zarówno rozmiarem, jak i zakresem dźwięków. Wśród najpopularniejszych rodzajów znajdują się saksofon sopranowy, altowy, tenorowy oraz baryton.
REKLAMA

Historia instrumentu

Saksofon został stworzony w roku 1841 przez belgijskiego rzemieślnika instrumentów, Adolphe'a Saxa. Parę lat później, w 1846 r., otrzymał on patent na ten instrument. Już od młodych lat, Sax interesował się tworzeniem instrumentów muzycznych, a jako dziesięciolatek pracował w warsztacie swojego ojca w niewielkiej manufakturze w Brukseli. Tam nauczył się wycinania drewnianych elementów klarnetu oraz technik formowania, polerowania i kucia części metalowych. Później studiował w Królewskiej Wyższej Szkole w Brukseli, gdzie zyskał reputację utalentowanego muzyka i konstruktora instrumentów muzycznych. W wieku 21 lat wyjechał do Paryża, gdzie założył własną manufakturę i z czasem stał się uznawanym, niezależnym producentem instrumentów muzycznych w Europie.

Mimo że saksofon szybko znalazł zastosowanie w orkiestrach dętych, to przez wiele lat nie zdobywał uznania w muzyce klasycznej. W orkiestrach symfonicznych był rzadko używany. Jednak zyskał dużą popularność w jazzie, stając się znaczącym instrumentem w tej dziedzinie. Wielcy saksofoniści, tak jak John Coltrane, Ben Webster, Johnny Hodges czy Paul Desmond, przyczynili się do rozwoju jazzu. W Polsce również znaleźli się utalentowani saksofoniści, jak Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski czy Krzysztof Urbański.

Jazz

Saksofon znalazł pewne zastosowanie w muzyce poważnej, jednak najczęściej jest wykorzystywany w muzyce jazzowej. Był obecny w składzie zespołów wczesnego jazzu od 1914 r., za czasów orkiestr Nowego Orleanu. Obecnie zajmuje stałą pozycję w instrumentarium jazzu współczesnego. Kilku saksofonistów miało znaczący wkład (lub wpływ) w rozwój kolejnych jazzowych stylów muzycznych. Sidney Bechet reprezentował dixieland, u Hawkinsa słychać wykreowany przez Charliego Parkera i Dizzy’ego Gillespie bebop, Lester Young był inspiracją do powstania cool jazzu, Joe Henderson Sonny Rollins hard bop, a od tytułu płyty Colemana pochodzi nazwa free jazzu. W 1933 r. Benny Carter jako pierwszy użył w swoim big-bandzie sekcję aż pięciu saksofonów.

Rock

Saksofon znalazł ograniczone zastosowanie w rocku. Istnieją co prawda wykonawcy i grupy z saksofonem w stałym składzie, jednak nie mieszczą się w głównym nurcie muzyki tego gatunku. Większość zespołów wykorzystuje saksofon jako dodatkowy instrument.

Charakterystyka

  • Brzmienie: saksofon charakteryzuje się ciepłym, melodyjnym brzmieniem, które jest zarówno ekspresyjne, jak i wszechstronne. Brzmienie saksofonu jest wyjątkowe i można je rozpoznać z łatwością w różnych gatunkach muzycznych,
  • zakres: saksofon posiada szeroki zakres dźwięków, co pozwala na grę zarówno w tonacjach niskich, jak i wysokich,
  • popularność: saksofon jest powszechnie używany w jazzie, muzyce klasycznej, muzyce rozrywkowej, rocku, bluesie i wielu innych gatunkach muzycznych.
Saksofon jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych instrumentów muzycznych na świecie, i jego brzmienie odgrywa kluczową rolę w wielu rodzajach muzyki.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Przemyśl
5.7°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Przemyślu

kiedy
2025-01-12 20:00
miejsce
Pub Niedźwiadek, Przemyśl, Rynek 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 17:00
miejsce
Centrum Kulturalne w Przemyślu,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 20:00
miejsce
Centrum Kulturalne w Przemyślu,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Zamek Kazimierzowski, Przemyśl,...
wstęp biletowany