reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
15 luty 2025

Zilustrował 200 książek, ale to malarstwo towarzyszyło mu całe życie - 70 lat twórczości Józefa Wilkonia

zdjęcie: Zilustrował 200 książek, ale to malarstwo towarzyszyło mu całe życie - 70 lat twórczości Józefa Wilkonia / fot. PAP
fot. PAP
W Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach zorganizowano jubileuszową wystawę twórczości Józefa Wilkonia. „Najbardziej znamy go jako ilustratora, ale malarstwo towarzyszyło mu przez całe życie” – podkreśliła Blanka Wyszyńska-Walczak, prezeska Fundacji im. Józefa Wilkonia „Arka”.
REKLAMA

Wystawa poświęcona twórczości Józefa Wilkonia to przede wszystkim celebracja jego 95. urodzin oraz inauguracja 70-lecia pracy artystycznej, jak przekazał PAP dyrektor Pałacu w Radziejowicach Paweł Kos-Nowicki.

W sobotę w Domu Pracy Twórczej - Pałacu w Radziejowicach zaplanowano uroczyste obchody jubileuszu. Wśród nich koncert, otwarcie wystawy oraz przyjęcie.

Wystawa prezentuje przekrój dorobku artystycznego Józefa Wilkonia. "W związku z tym przyjechały do nas prace z różnych okresów i w wielu technikach. Są jego akwarele oraz płótna, mamy wielkie rzeźby i małe rzeźby, zarówno drewniane, jak i wykonane w miedzi. To retrospektywa artysty. Są prace, które pokazywał wcześniej, ale również takie, których nigdy nie prezentował" - dodał.

"Mówimy, że jest ilustratorem książek dla dzieci, ponieważ właśnie od nich zaczął. Jednak Józef Wilkoń stworzył także wybitne prace do klasyki literatury - książek takich jak +Pan Tadeusz+ czy +Don Kichot+, w których ludzkie postaci malowane są w charakterystycznym, Wilkoniowym stylu" - wskazała prezeska Fundacji im. Józefa Wilkonia "Arka" Blanka Wyszyńska-Walczak.

Jak poinformowała, artysta "zilustrował ponad 200 książek, wydanych nie tylko po polsku, ale także tłumaczonych na kilkanaście języków i dostępnych w wielu krajach". Podkreśliła, że choć Józef Wilkoń jest najbardziej znany jako ilustrator, to jednak malarstwo towarzyszyło mu przez całe życie.

Jak wyjaśniła, Wilkoń ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już w trakcie studiów i tuż po ich ukończeniu zajmował się malarstwem, a pod koniec lat 50. rozpoczął pracę jako ilustrator – zajęcie, które stało się jego głównym źródłem utrzymania i wielką pasją. W latach 80., będąc już dojrzałym artystą, sięgnął także po rzeźbę, wzbogacając swój dorobek o kolejne formy wyrazu.

Jak poinformowała Blanka Wyszyńska-Walczyk, „Józef Wilkoń jest otwarty na nowe narzędzia, a jego twórczość to po prostu sztuka plastyczna w najpełniejszym wymiarze”. Na jubileuszowej wystawie będzie można zobaczyć jego najwcześniejsze obrazy z okresu studenckiego, prace z cykli "Nosiwody" i "Autowidoki", a także kompozycje powstałe podczas plenerów malarskich. Nie zabraknie również projektów gobelinów, które stanowią ważny element jego dorobku.

Blanka Wyszyńska-Walczak podkreśliła, że zaprezentowany zostanie również cykl ilustracji, które Józef Wilkoń wykonał w nowoczesnej technice cyfrowej – na tablecie. To prace do jego autorskiej książki "Zbuntowany Elektron". "Wszystkie ilustracje namalował palcem na ekranie tabletu. Zafascynował się nowym narzędziem i stworzył te elektroniczne impresje" – wyjaśniła.

Dodała, że artysta w tej samej technice stworzył również cykl "Ach te baby". "To zbiór aktów kobiecych – nie książka dla dzieci, ale piękny album, w którym Wilkoń w swoim niepowtarzalnym stylu ukazał kobiece piękno". "Fascynuje go natura, a akt kobiecy jest jej częścią. W jego malarstwie odnajdujemy ciepło i radość życia. Cykl aktów to kolejny sposób na uchwycenie tego piękna" – podkreśliła.

Blanka Wyszyńska-Walczak zapowiedziała, że na wystawie można się spodziewać niespodzianki związanej z "Arką Wilkonia". Na przełomie 2006 i 2007 roku w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki zorganizowano monograficzną ekspozycję dzieł Józefa Wilkonia ukazującą przekrój jego twórczości. „Przygotowując się do tej wystawy, artysta wpadł na pomysł stworzenia Arki. Powstała imponująca drewniana konstrukcja o długości 5 metrów i wysokości 3-4 metrów, która została umieszczona między dwiema salami ekspozycyjnymi” – opowiedziała. Po zakończeniu wystawy Arkę zdemontowano i przewieziono do Radziejowic.

Wystawa w Zachęcie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, na jej wernisaż przybyli wielbiciele twórczości Wilkonia z całego świata, m.in. z Japonii. Wyszyńska-Walczak podkreśliła, że twórczość Wilkonia jest wysoko ceniona w Japonii, Korei Południowej i Chinach. "Pod koniec lat 80. i w latach 90. tamtejsza publiczność odkryła jego prace poprzez książki i szybko się nimi zafascynowała" – wyjaśniła.

Dodała, że w Japonii są trzy muzea, w których znajdują się dzieła Wilkonia – to Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino i Koruisaua. Podobnie jest w Chinach i Korei Południowej - tam jego twórczość również cieszy się uznaniem. "W 2017 roku w Seulu powstała pierwsza w Korei Południowej galeria sztuki książki, a na jej inaugurację zaproszono Józefa Wilkonia z wystawą. To jego prace otworzyły tę wyjątkową przestrzeń, co było wielkim wyróżnieniem" – zaznaczyła.

Wernisaż wystawy w Pałacu w Radziejowicach odbędzie się 15 lutego o godz. 18. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 9 marca.

Józef Wilkoń (ur. w 1930 r.) jest absolwentem Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rzeźbę, scenografię, ilustrację książkową oraz projektowanie gobelinów. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, wydanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Publikacje z jego ilustracjami zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. (PAP)

maku/ miś/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Przemyśl
-3.4°C
wschód słońca: 06:29
zachód słońca: 16:56
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Przemyślu

kiedy
2025-02-27 17:00
miejsce
Zamek Kazimierzowski, Przemyśl,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-28 19:00
miejsce
Zamek Kazimierzowski, Przemyśl,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-05 19:00
miejsce
Centrum Kulturalne w Przemyślu,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 18:00
miejsce
Centrum Kulturalne w Przemyślu,...
wstęp biletowany