Podkarpackie/Kandydaci do służby w BiOSG zdawali testy m.in. sprawnościowe
Jak poinformował PAP rzecznik BiOSG ppor. Piotr Zakielarz, w ramach procedury kwalifikacyjnej oceniany jest poziom znajomości języka obcego, wiedzy ogólnej, sprawności fizycznej. Przeprowadzana jest również rozmowa kwalifikacyjna.
"Osoby, które otrzymają wymaganą ilość punktów, po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia z komisji lekarskiej, zasilą szeregi BiOSG. Jednak zanim rozpoczną służbę w podkarpackich placówkach SG, złożą ślubowanie i zostaną skierowani do jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Tam przejdą szkolenie podstawowe i podoficerskie" – wskazał rzecznik BiOSG.
Wyjaśnił, że warunkiem przystąpienia do tych egzaminów było pozytywne ukończenie pierwszego etapu postępowania, składającego się m.in. ze wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej i testów psychologicznych.
"Ponadto SG weryfikuje, czy kandydaci dają rękojmię zachowania tajemnicy służbowej i przeprowadza badania przy wykorzystaniu tzw. wykrywacza kłamstw" – wyjawił ppor. Zakielarz.
Podkreślił jednocześnie, że nabór do służby w Bieszczadzkim Oddziale SG prowadzony jest w sposób ciągły. W 2023 roku planowane jest przyjęcie 135 nowych funkcjonariuszy.
"Kolejne wcielenia zaplanowano na czerwiec – będzie to 35 osób, i październik - 40 osób" - dodał.
Bieszczadzki Oddział SG ochrania 239 kilometrów zewnętrznej granicy UE z Ukrainą oraz 134-kilometrowy odcinek wewnętrznej granicy UE ze Słowacją. W strukturze BiOSG dział 14 placówek, w których służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy oraz strzeżony ośrodek dla cudzoziemców.
Bieszczadzki odcinek granicy jest najbardziej zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu w Polsce. BiOSG jako jedyny oddział SG w Polsce realizuje patrole konne. Pracuje w nim osiem koni rasy polski koń szlachetny półkrwi, które na co dzień wspierają w służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej.
Służba na granicy odbywa się 24 godziny na dobę, niezależnie od warunków pogodowych i pory roku.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Kandydat na funkcjonariusza nie może być karany, musi posiadać nieposzlakowaną opinię, minimum średnie wykształcenie, a także odpowiednią zdolność psychofizyczną do pełnienia służby w formacji uzbrojonej.
Szczegółowe informacje dot. naboru do służby w BiOSG dostępne są na stronie: https://www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/bie/praca-w-biosg/funkcjonariusze/47600,APLIKUJ-DO-SLUZBY-W-BIESZCZADZKIM-ODDZIALE-STRAZY-GRANICZNEJ.html(PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ mark/
